JUNG 2304.16REGCHM
KNX Switch actuator with C-load, 4-gang
Product code: 2304.16REGCHM
Switching of 110 ... 230 V AC or 24 V AC/DC electrical loads with floating contacts, with current detection
Price (Excluding VAT)
Description
Intended use
  • Switching of 110 ... 230 V AC or 24 V AC/DC electrical loads with floating contacts
  • Mounting on DIN rail according to EN 60715 in distribution boxes
Product characteristics
  • Manual switching of the relays is independent of the bus
  • Operation as NO or NC contacts
  • Logic operation and forcing function
  • Switching feedback (bus operation only)
  • Switch position display
  • Central switching function with collective feedback
  • Disabling function for each channel
  • Integration into light scenes
  • Operating hours counter, configurable via bus
  • Input monitoring for cyclical updating with safety circuit
  • No additional power supply necessary
  • Current detection: measurement of the load current for each output
  • Monitoring of threshold values for load monitoring, e.g. for reporting load drop-out
  • Switching of capacitive loads and the resulting high switch-on currents
Technical Details
Specification
KNX medium: TP 256
Rated voltage KNX: DC 21 ... 32 V SELV
Connection, KNX: terminal
Power consumption KNX: typical 240 mW
Power loss: max. 4 W
Ambient temperature: −5 ... +45 °C
Storage/transport temperature: −25 ... +70 °C
Mounting width: 72 mm (4 rail units)
Connection, outputs
    Connection mode: screw terminals
    single wire: 1 x 0.5 ... 4 mm²
    stranded without ferrule: 1 x 0.5 ... 4 mm²
    stranded with ferrule: 1 x 0.5 ... 2.5 mm²
Current detection (sine)
Mains frequency: 50/60 Hz
Measuring range: 0.25 ... 16 A
Accuracy (≤ 1 A): ±100 mA
Accuracy (> 1 A): ±8 % of curr. val.
Switching outputs
Contact type: floating relay contacts (μ contact)
Switching voltage AC: AC 250 / 400 V
Switching current 230 V AC1: 16 A
Switching current 230 V AC3: 10 A
Switching current 400 V AC1: 10 A
Switching current 400 V AC3: 6 A
Fluorescent lamps: 16 AX
Ohmic load: 3680 W
Capacitive load: 16 A / 200 µF
Switching voltage DC: DC 12 ... 24 V
Switching current DC: 16 A
Min. switching current: 100 mA
Switch-on current 150 µs: 600 A
Switch-on current 600 µs: 300 A
Lamp loads
Incandescent lamps: 3680 W
HV halogen lamps: 3680 W
LV halogen lamps with
    inductive transformers: 2000 VA
    electronic transformers: 2500 W
Fluorescent lamps T5/T8
    non-compensated: 3680 W
    parallel compensated: 2500 W / 200 µF
    lead-lag circuit: 3680 W / 200 µF
Compact fluorescent lamps
    non-compensated: 3680 W
Mercury vapour lamps
    non-compensated: 3680 W
    parallel compensated: 3680 W / 200 µF